Šedivé vlasy – jak na ně?

Šedivé vlasy - jak na ně?

S rostoucím věkem se začínají objevovat první šedé, nebo dokonce bílé vlasy. Jedná se o zcela přirozený proces. Věk, ve kterém se první šediny objeví, je dán zejména geneticky, ale svou roli může sehrát i stres, nemoc či poškození působením ultrafialového záření. V 50 letech má průměrný Evropan šedivou asi polovinu vlasů. U většiny lidí se objevují první šedivé vlasy po třicátém roce života, dříve u mužů než u žen. Šedivění je způsobeno snižováním produkce melaninu, což je barevný pigment nacházející se ve vlasové kůře, který ovlivňuje barvu vlasů.

Jak na šedivé vlasy?

Nejprve se šedé vlasy objevují kolem obličeje a na přední části hlavy. Na zátylku se objevují až později. Z toho důvodu jsou hodně viditelné a to může, zvláště ženy, dost potrápit. Šedivění vlasů je totiž jedním z prvních a nejviditelnějších příznaků stárnutí. Jeho projevům se snažíme vyhýbat, případně je alespoň co nejvíce oddálit. Naštěstí u šednoucích vlasů je řada možností, jak se s tímto problémem vypořádat.

Můžeme se snažit šediny obarvit a nebo pouze zamaskovat. Posledním módním trendem je dokonce obarvování vlasů právě na šedou i u velice mladých žen. Šedou už hrdě nosila třeba Kelly Osbourne, Pink nebo Lady Gaga.

Jako pomocník proti předčasnému šedivění lze použít amarantový olej. Amarant (česky laskavec nebo také sloní ucho) je superpotravina a jeho olej má silné antioxidační vlastnosti. Lze ho užívat vnitřně (denně jednu lžičku oleje přidejte do jídla), i zevně přímo na vlasovou pokožku. Vytvoří se ochranný film, který zabraňuje dehydrataci vlasů. Ke zvýšenému maštění vlasů by dojít nemělo, pokud se ale bojíte, můžete si udělat ze zelených částí amarantu zábal.

Pokud chcete s šedinami zatočit, máme pro vás několik typů, jak na to. Pokud si nechcete nechávat často dobarvovat vlasy, pomůže na zamaskování světlý melír, ve kterém se případné šediny ztratí. Vyhýbejte se tmavým barvám jako je černá nebo tmavě hnědá, které nechávají naopak šedinám vyniknout. Doporučuje se volit asi o stupeň světlejší barvu vlasů, než kterou jste nosili zamlada. Další možností je kompletní obarvení. Tehdy je ale potřeba pravidelné a časté dobarvování odrostů, zejména u tmavších odstínů, aby vlasy nepůsobily zanedbaným a neupraveným dojmem. Časté barvení může vlas poškodit a některé přípravky mohou špatně krýt, pokud je šedých vlasů již hodně.

Pomůže přeliv na šedivé vlasy?

Přeliv dodá vlasům módní odstín a pomůže se zakrytím prvních šedin. Nelze pomocí něho ale vlasy odbarvit a výrazně měnit jejich odstín. Na druhou stranu ale vlasy mnohem méně zatěžuje. Barva se u přelivu pozvolna vymývá a nevznikají tak výrazné odrosty jako u barev trvalých. Přeliv je vhodný, pokud nemáte přibližně 50 % a více šedivých vlasů. Záleží na výrobci konkrétního produktu. Může to být více ale i méně.

Použití přírodní barvy na šedivé vlasy

Kdo nechce používat chemické barvy, může sáhnout po henně. Henna, latinsky lawsonia, je rostlina, která se vyskytuje např. v Arábii, Egyptě, Íránu či Indii. Její listy se usuší, rozdrtí na prášek a ten se používá jako přírodní barvivo. Pomocí něho lze vlasy snadno obarvit. Barvení vlasů hennou je staré už více než 5 000 let. Zkrášlovala se tak i samotná Kleopatra a Nefertiti. V Evropě se však rozšířila až po roce 1890. Nyní si opět získává oblibu jako 100% přírodní alternativa pro vyznavače zdravého životního stylu.

Henny je několik druhů a díky jejich kombinaci lze dosáhnout různých barev od blond až po černou. Barevný výsledek závisí na konkrétním druhu henny, původní barvě vlasů, jejich kvalitě i době působení. Hennu je však třeba používat na chemicky nebarvené vlasy.


Článek byl zpracován na základě těchto zdrojů:

Vlasy a účesy [online]. Praha: ContentPub, 2014 [cit. 2019-02-11]. Dostupné z: https://www.vlasyaucesy.cz/

Vlasy.cz [online]. Praha: Hair Centrum Praha, 2015 [cit. 2019-01-29]. Dostupné z: http://www.vlasy.cz/

Svět kadeřnictví [online]. DETAIL – HAIR STYLE, 2009 [cit. 2019-02-11]. Dostupné z: www.svetkadernictvi.cz

Napsat komentář